Державне регулювання цін: що необхідно знати Рекомендовані

Основним законом, який стосується державного регулювання цін, є Закон України «Про ціни та ціноутворення». Він передбачає регулювання на соціально значущі продукти та товари. Є декілька способів державного регулювання цін: встановлення фіксованих цін, граничних цін, обмеження торговельної надбавки, обмеження постачальницько-збутових надбавок та граничних нормативів рентабельності. Ще одним способом є запровадження процедури декларування зміни цін: якщо продавець підіймає ціну більше, ніж на 5%, то зобов’язаний її задекларувати. Це означає, що нову ціну треба спочатку внести в реєстр, який є на сайті Держпродспоживслужби, і лише через три дні можна її застосовувати. Якщо ціна зростає більше, ніж на 15%, то її можна застосовувати через 30 днів. Фактично такий захід лише відтерміновує зростання цін, оскільки держава не може заборонити збільшувати ціни, якщо зростає закупівельна ціна.

derjreguluvannya tsin 11 05 2023 food

Державне регулювання цін на продукти харчування

Перелік соціально значущих продуктів харчування, ціни на які регулюються державою, визначений постановою Кабміну від 22.04.2020 № 341, яка була видана ще на початку карантину через COVID-19. Відповідно до цієї постанови до категорії соціально значущих відносять сімнадцять товарів, з яких дванадцять – харчові продукти.

На всі ці продукти діє декларування цін. Однак на частину соціально значущих товарів діє обмеження торговельної надбавки 10%. Це означає, що до закупівельної ціни можна ставити не більше, ніж 10% надбавки.

Обмеження надбавки діє на такі продукти:

-борошно,

-молоко 2,5% у плівці,

-хліб житньо-пшеничний,

-яйця першої категорії,

-птиця,

-батон,

-олія.

На гречку торговельна надбавка не обмежується, тож мережі можуть ставити будь-яку націнку, але при цьому вони обов’язково повинні декларувати зміну ціни.

derjreguluvannya tsin 11 05 2023 fuel

Державне регулювання цін на пальне

Державне регулювання цін здійснюється лише на бензини марки А-92, А-95 та дизельне пальне (на преміум марки пального та автогаз регулювання відсутнє). Наразі АЗС зобов’язані декларувати ціни, якщо вони заростають більше, ніж на 5%, але націнку можуть ставити будь-яку.

derjreguluvannya tsin 11 05 2023 medic

Державне регулювання цін на медикаменти

В Україні діє регулювання цін на ринку лікарських засобів. Зокрема на ліки, що входять до Національного переліку лікарських засобів, діє обмеження торговельних надбавок. Залежно від засобу, націнка може коливатись від 10 до 25%. Відповідно до наказу Мінекономіки, який дозволяє проводити позапланові заходи з контролю за цінами, лікарські засоби не входять до переліку товарів, які підлягають перевіркам. Крім того, обмеження торговельної надбавки діє не лише на ліки з Національного переліку, а й на деякі інші групи - це лише орієнтовно 40% ринку лікарських засобів.

Тарифи на комунальні послуги

Чинним Законом України заборонено під час воєнного стану та впродовж шести місяців після його завершення підвищувати тарифи на газ, теплопостачання та гарячу воду. Постанова Кабміну від 29 квітня 2022 року № 502 рекомендує органам, які уповноважені встановлювати тарифи (органи місцевого самоврядування), не підвищувати тарифи на водопостачання та водовідведення. У разі підняття тарифів на воду, споживачам треба звертатися до органів місцевого самоврядування, оскільки саме вони відповідальні за встановлення тарифів.

Державний нагляд (контроль) за ціноутворенням

Контроль за дотриманням державних регульованих цін входить до обов'язків територіальних органів Держпродспоживслужби. На час воєнного стану в Україні заборонено планові та позапланові перевірки за винятком окремих сфер, визначених наказом Мінекономіки від 02.04.2022 №679-22. Таким чином, органи Держпродспоживслужби мають право здійснювати позапланові перевірки за дотриманням цін лише на соціально значущі продукти, бензин та дизельне пальне.

Однак, з 16 квітня 2022 року повноваження проводити перевірки за дотриманням державних регульованих цін також мають податкові органи: вони бачать зміну роздрібних цін в базі СОД РРО.

З урахуванням складності часу, Держпродспоживслужба закликає суб’єктів господарювання не допускати необґрунтованого підвищення цін на товари, які мають істотну соціальну значущість для населення у період воєнного стану в країні.

Мобільні додатки

  

 

 

Посилання

Лічильник відвідувань

4354507
Сьогодні
Цього місяця
Всього
2468
86082
4354507

Ваш IP: 34.229.63.28
29-11-2023