Аналіз стану атмосферного повітря в квітні 2023 року Рекомендовані

Держпродспоживслужба в Кіровоградській області постійно проводить аналіз якості атмосферного повітря на території найбільших міст області (Кропивницький, Олександрія, Світловодськ) за результатами спостережень Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології.

Так рівень забруднення атмосферного повітря в м. Кропивницький у квітні 2023 року характеризувався збільшенням оксиду вуглецю, незначним збільшенням діоксиду сірки, незначним зменшенням пилу, оксиду азоту, сажі.

В м. Олександрія – незначним збільшенням пилу, сажі, зменшенням діоксиду сірки, незначним зменшенням діоксиду азоту.

В м. Світловодськ - незначним збільшенням розчинних сульфатів, зменшенням пилу, діоксиду сірки, оксиду азоту.

Перебільшення середньомісячної концентрації по пилу спостерігалось в м. Кропивницький (в 1,3 рази) та м. Олександрія (в 1,4 рази), сажа на рівні гранично допустимих концентрацій (ГДК).

Середньомісячні концентрації інших визначуваних інгредієнтів (діоксид сірки, діоксид азоту, оксид вуглецю, оксид азоту, сажа, розчинні сульфати, формальдегід) були нижче рівня ГДК.

Максимальні разові концентрації інших визначуваних інгредієнтів за вказаний період не перевищували ГДК і не викликали загрозу для життєдіяльності людини.

У порівнянні із глобальними стандартними кліматологічними нормами по опадах в м. Кропивницький у квітні 2023 року опадів випало 66,2 мм, що в 2,1 рази більше норми (норма 32,0 мм). Реакція опадів носила нормальний характер.

В м. Світловодськ випало 64,9 мм атмосферних опадів, що в 2 рази більше норми (норма 33,0 мм). Реакція опадів носила нормальний характер.

Оксид вуглецю визначається лабораторією спостереження за забрудненням атмосфери Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології на стаціонарних постах спостереження тільки по м. Кропивницький.

Оксид вуглецю – це безбарвний, без запаху газ, що утворюється за неповним згорянням палива. Автомобілі утворюють 95 % цього газу у містах. Кількість оксиду вуглецю в атмосферному повітрі зростає із збільшенням кількості автомобілів.

Зростанню концентрації токсичних речовин у відпрацьованих газах автомобіля сприяє невідповідний технічний стан, швидкість руху, строк експлуатації автомобіля та якість пального, що використовується.

За рахунок щільності та багатоповерховості забудови в місті оновлення повітря відбувається повільніше, тому значного розрідження викидів в місті не відбувається. За екстремальної погоди (туман, мряка, низька хмарність) в окремих районах міста може утворюватися смог.

Вихлопні гази автомобіля виділяються в безпосередній близькості від пішоходів. Оксид вуглецю може порушувати газообмін в організмі людини. Підвищений рівень оксиду вуглецю міцно зв’язується з гемоглобіном й утворює карбоксигемоглобін, і тим самим зменшує кількість кисню, що переноситься кров’ю. Внаслідок цього життєво важливі органи не отримують достатньої кількості кисню. Високий рівень оксиду вуглецю може впливати на координацію та концентрацію уваги, спричиняти головний біль, погіршення реакції та зменшення працездатності, а тривале вдихання призводить до серцево-судинних захворювань, розвитку атеросклерозу, враження центральної нервової системи, інфаркту міокарда, розвитку легеневих захворювань.

Крім прямого негативного впливу на людину, викиди від автотранспорту наносять і непрямої шкоди. Підвищення концентрації кінцевого продукту горіння автомоторного палива - діоксиду вуглецю - призводить до глобального підвищення температури земної атмосфери (так званий парниковий ефект).

Зменшення негативного впливу транспорту (зокрема оксиду вуглецю) на здоров’я людини і навколишнього середовища можна досягти:

  • поліпшенням якості автомоторного палива;
  • переведенням транспортних двигунів на газ. Газ краще за бензин змішується з повітрям, тому він повніше згоряє в двигунах, при цьому менше шкідливих речовин виділяється в атмосферне повітря;
  • розширенням використання міського автобусного та тролейбусного сполучення;
  • поліпшенням якості дорожнього покриття проїзної частини доріг, вдосконаленням структури парків рухомого складу;
  • поліпшенням технічного обслуговування, ремонту і контролю за технічними станом транспортних засобів;
  • проєктуванням об'їзних шляхів для транзитного транспорту;
  • збільшенням площі зелених насаджень уздовж потужних транспортних магістралей міста, в першу чергу, за рахунок висадки порід дерев з найбільшою здатністю поглинати забруднюючі речовини з атмосферного повітря.

Мобільні додатки

  

 

 

Посилання

Лічильник відвідувань

4354533
Сьогодні
Цього місяця
Всього
3
86108
4354533

Ваш IP: 34.229.63.28
30-11-2023